logo
gora

 
 
 
 
NOWY TEMAT


Dzieci chorują częściej
Tiki
Wirus HPV
 


 
Kupuj 30% taniej w Klubie Calivita 

TE PRODUKTY POMOGĄ TWOJEJ WĄTROBIE:
LIQUID CHLOROPHIL LIVERAID NOPALIN NONI
 

Wątroba - jeden z najbardziej skomplikowanych i niezbędnych do życia narządów ciała. Pełni funkcję potężnej fabryki produkującej ważne dla życia substancje, a zarazem przetwórni i oczyszczalni organizmu. Stanowi główne centrum przemian metabolicznych węglowodanów, tłuszczów i białek. Podstawowym zadaniem wątroby jest wytwarzanie i wydzielanie żółci, która zawiera substancje konieczne do trawienia i wchłaniania tłuszczów oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Bierze udział w regulacji poziomu glukozy we krwi, jak również produkuje większość białek, np. hormony oraz niektóre czynniki krzepnięcia krwi. To ważny magazyn witamin, zwłaszcza B12, A i D. Do jej zadań należy neutralizowanie trucizn, które gromadzą się w organizmie w wyniku procesów metabolicznych, jak też eliminacja nieprzyjaznych substancji, które wnikają do naszego organizmu.

W czasie całego życia często jesteśmy narażeni na działanie czynników, które mogą spowodować trwałe uszkodzenie komórek wątrobowych. Na szczęście, wątroba ma bardzo duże zdolności do regeneracji. Choroba ujawnia się dopiero wtedy, gdy jest nią dotknięta znaczna część narządu. Aby jej zapobiec, stale należy dostarczać organizmowi zestaw składników, które zwiększą możliwości odtruwające wątroby i pozwolą na wydajniejszą jej regenerację.

Czynniki które mogą spowodować uszkodzenie wątroby:
WATROBA
Istnieje wiele czynników, które są w stanie spowodować trwałe uszkodzenie komórek wątrobowych. Mogą to być pewne związki chemiczne (np. środki owadobójcze) lub lekarstwa (długotrwałe stosowanie niektórych antybiotyków może prowadzić do uszkodzenia wątroby). Dobrze znane są fatalne skutki nadmiernej konsumpcji alkoholu. Często również można spotkać zapalenia wątroby spowodowane infekcjami wirusowymi. W przypadku uszkodzenia wątroby zostaje zakłócony przebieg wielu procesów metabolicznych i rozpoczyna się stłuszczenie, które może doprowadzić do marskości wątroby.
Niezwykle ważna jest także stosowana przez nas dieta. Niestety, odżywianie współczesnego człowieka nie sprzyja wątrobie – jemy za dużo, za tłusto, spożywamy duże ilości soli, cukru, potraw mącznych, a posiłki jadamy w pośpiechu i często w późnych godzinach wieczornych.
Bardzo dużym zagrożeniem dla wątroby
są rozpowszechnione obecnie choroby wirusowe

- WZW

Wirusowe zapalenia wątroby (WZW) – potocznie zwane żółtaczką wywołuje kilka rodzajów wirusa. Oznacza się je kolejnymi literami alfabetu: A, B, C, itd. Zakażenie spowodowane wirusem typu B i typu C jest jednym z najbardziej powszechnych - przekracza w skali globu pół miliarda ludzi. Corocznie z powodu powikłań tych zakażeń umiera na całym świecie blisko 300 000 osób.

WZW TYPU A
ŻÓŁTACZKA
POKARMOWA
Najłagodniejszą odmianą WZW jest zakażenie wirusem typu A. Wywołuje ją wirus HAV (Hepatitis A Virus), przenoszony drogą pokarmową. Stąd też potoczna nazwa choroby – żółtaczka pokarmowa lub choroba brudnych rąk.

Jak możesz się zarazić?

Wirusowe zapalenie wątroby typu A występuje na całym świecie i jest ściśle związane ze stanem sanitarnym i higienicznym. Źródłem infekcji jest zakażony człowiek, zanieczyszczona woda i żywność.

 • Przyczyną może być spożycie zanieczyszczonej wirusem wody pitnej, mytych w niej owoców i innych surowych pokarmów.

 • Wirus znajduje się we krwi i stolcu, wystarczy zatem, że osoba będąca nosicielem wirusa nie umyje rąk po wyjściu z toalety i zacznie przygotowywać dla innych posiłek.

 • Szczególnie narażone na infekcje są osoby podróżujące. Szacuje się, że ryzyko zachorowania na WZW typu A wśród podróżujących jest 100 razy większe niż ryzyko zachorowania na dur brzuszny.

 • Do zakażenia może dochodzi także poprzez bliski kontakt z osobą zakażoną w bezobjawowym stadium choroby.

Powikłania WZW typu A:

Konsekwencją przejścia zapalenia wątroby typu A mogą być: żółtaczka cholestatyczna, zaburzenia hematologiczne, aplazja szpiku, ostra niewydolność nerek, a nawet ostra niewydolność wątroby prowadząca do zgonu.

WZW TYPU B
Wirusowe zapalenie wątroby typu B to choroba, która może prowadzić do śmierci. Wirus, który ją wywołuje (HBV), może wywołać powikłania prowadzące do marskości lub pierwotnego raka wątroby.

Jak możesz się zarazić?

Wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B) jest chorobą zakaźną – najczęstszą i najpoważniejszą formą infekcji wątroby na świecie.

Wirus typu B znajduje się we krwi i innych wydzielinach chorego. Do zakażenia dochodzi głównie podczas kontaktu z krwią. Dodatkowo jest to wirus bardzo zakaźny - jest 50 do 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV. Toteż do zakażenia może dojść wskutek:

 • skaleczenia (naruszenia ciągłości skóry) lub błon śluzowych - instrumentami medycznymi i nie medycznymi - np. cążkami do wycinania skórek, w trakcie tatuażu, itp. Niegdyś dość duże ryzyko stanowiły zabiegi chirurgiczne wykonywane w szpitalach, jednak upowszechnienie szczepień przed zabiegami znacznie ograniczyło te przypadki

 • przetoczenia zakażonej HBV krwi i jej produktów,

 • zanieczyszczone igły i strzykawki u narkomanów; (W przypadku osób w wieku 21 – 40 lat narkotyki są przyczyną ok. 1/5 wszystkich zachorowań,

 • stosunki płciowe, (częsta przyczyna u ludzi młodszych)

 • zakażenia wewnątrzmaciczne w czasie ciąży oraz około- i poporodowe

 • zabiegi w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych, stomatologicznych czy salonach tatuażu

Uwaga! Niezbędne są środki ostrożności,
gdy nosiciel wirusa typu B jest w rodzinie.

Osoby zakażone (rodzice, dziadkowie), sprawujące opiekę nad dziećmi oraz zdrowi opiekujący się zakażonymi dziećmi powinni szczególnie uważać na możliwość przeniesienia wirusa nie tylko drogą krwi, lecz i wydalin (wydzielina pochwowa, mocz, mleko kobiece). Zakaźność wirusa typu B jest bowiem większa niż wirusa typu C.

WZW B to poważny problem globalny – ponad 2 miliardy ludzi na świecie (1 na 3 osoby) są zainfekowane wirusem HBV. Pomimo obecności szczepionki, aż ok. 300-400 mln osób cierpi na przewlekłe WZW B, które, ponieważ przebiega praktycznie bezobjawowo, wykrywane jest tylko na podstawie testu krwi. WZW B to 10-ta na liście chorób wywołujących najwięcej zgonów na całym świecie. W zeszłym roku z powodu zakażenia HBV zmarło prawie 1,2 mln osób. Przewlekłe WZW B jest przyczyną ok. 80% przypadków raka wątroby.

Im młodsza jest osoba, która zostaje zainfekowana HBV, tym większe ryzyko, że zakażenie przejdzie w fazę przewlekłą i doprowadzi do zwłóknienia raka wątroby.

Jakie są symptomy?

HBV jest trudne do wykrycia – aż u 40% zainfekowanych osób nie objawiają się żadne oznaki choroby aż do chwili, gdy przejdzie ona w stan przewlekły. Symptomy WZW B mogą również przypominać grypę, czasami pojawia się zażółcenie oczu, skóry, zmęczenie, bóle brzucha, spadek apetytu, katar, wymioty oraz bóle stawów.

Jak rozwija się WZW B?

Od chwili infekcji HVB do wystąpienia symptomów może minąć od 45 do 180 dni. Początkowo choroba wchodzi w fazę ostrej infekcji. Jeśli wirus pozostaje w organizmie przez ponad 6 miesięcy bez leczenia, infekcja przechodzi w fazę przewlekłą.

Pacjenci cierpiący na przewlekłe WZW B są bardziej podatni na powikłania wątrobowe. Przeciętnie od 15 do 25% pacjentów, u których wirusowe zapalenie wątroby typu B ma charakter przewlekły, umiera na schorzenia związane z wątrobą.

Powikłania WZW typu B:

Powikłania choroby są bardzo poważne, często prowadzą do, marskości, która może objawiać się wodobrzuszem, zaburzeniami czynności mózgu czy krwawieniami z żylaków przełyku. Dalszym następstwem może być raka wątroby, a nawet zgon. Często jedyną szansą na przeżycie jest przeszczepienie wątroby.

WZW TYPU C
ŻÓŁTACZKA C
Wirusowe zapalenie wątroby typu C - zwane jest także WZW C lub potocznie żółtaczką C wywołane jest zakażeniem przez wirus zapalenia wątroby typu C (HCV: Hepatitis C Virus). HCV jest małym organizmem, który ulega szybkim mutacjom. Istnieje w sześciu najważniejszych odmianach zwanych genotypami, oznaczanych numerami od 1 do 6.

Identyfikacja genotypu u chorego jest bardzo ważna, ponieważ niektóre odmiany poddają się leczeniu łatwiej niż inne. Oznacza to, że czas leczenia będzie się różnić w zależności od stwierdzonego u danego pacjenta genotypu. Za źródło zakażenia uznawana jest zakażona wirusem krew.
Wirus HCV jest szeroko rozpowszechniony. Organizacja Zdrowia szacuje, że na świecie zakażonych jest około 170 milionów ludzi. Szacuje się, że na świecie tylko w 15 proc. przypadków wirus ten jest wykrywany. Dla porównania "jedynie" 36 milionów osób zakażonych jest HIV (WHO, 2000).
Ta postać zapalenie wątroby wyróżnia się tym, ze około 30 – 50 proc. zakażeń przebiega przewlekle, tli się przez dłuższy czas i po kilkudziesięciu latach może doprowadzić do marskości wątroby.

Jak możesz się zarazić?

 • W czasie leczenia szpitalnego, gdy przetaczana jest krew, dokonywana iniekcja, itp.

 • Endoskopia i dializa uznane są obecnie za główne drogi zakażeń w służbie zdrowia.

 • U kobiet, w sytuacji okołoporodowej, z matki na dziecko ( ryzyko takie kształtuje się w granicach 3-6%)

 • W trakcie zabiegu stomatologicznego, gdy nie zachowane są niezbędne warunki higieny

 • Możliwe jest też zakażenie u fryzjera i kosmetyczki ; zakażenia te są mało prawdopodobne, ale nie wykluczone.

 • Możliwe jest zakażenie na drodze seksualnej – chociaż ryzyko zakażenia tą drogą uważa się za znikome. (Rośnie - jeśli stosunek seksualny odbywa się w warunkach uszkodzeń ciągłości powłok skórnych i śluzówek u partnerów, to do zakażenia dochodzi prawdopodniej na drodze "krew zakażona-krwioobieg drugiej osoby)

Nie można zarazić się poprzez:

kichanie, kaszel, pocałunki, używanie tych samych sztućców i talerzy, korzystanie z tej samej łazienki lub toalety czy podczas innych, zwykłych codziennych czynności. Osoba zakażona przestrzegająca podstawowych zasad higieny nie jest źródłem zakażenia wirusem typu C.

Objawy:

Zapalenie wątroby typu C jest często nazywane "cichą chorobą". Wiele osób zakażonych tym wirusem nie ma objawów i nie czuje się źle. Jedynie jedna trzecia zakażonych osób odczuwa jakiekolwiek dolegliwości, które często są miernie nasilone i nie sugerują choroby związanej z wątrobą. Są to najczęściej: bóle mięśniowo-stawowe, osłabienie, nudności, trudności z koncentracją oraz niepokój lub depresja. Objawy stają się wyraźniejsze, gdy u chorego rozwinie się marskość wątroby lub gdy zapalenie wątroby ma ciężki przebieg. Oprócz uczucia znużenia chory może odczuwać: osłabienie siły mięśniowej, pogorszenie apetytu, nudności, zmniejszenie masy ciała, zmianę zabarwienia moczu, świąd skóry.
Wirus może zostać wykryty dopiero wiele lat po zakażeniu. Uszkodzenie funkcji wątroby spowodowane wirusowym zapaleniem typu C może postępować bezobjawowo, przez wiele lat i dlatego bardzo ważne jest wczesne jego wykrycie, co daje możliwość nawet całkowitego wyleczenia. Rozwój choroby może w końcu doprowadzić do marskości wątroby. W zaawansowanej marskości jedynym skutecznym sposobem leczenia jest przeszczep tego narządu. Nieleczona marskość wątroby może prowadzić do rozwoju raka wątroby i śmierci.

Powikłania WZW typu C:

Jeśli WZW typu C tli się przez dłuższy czas -to po kilkudziesięciu latach może doprowadzić do marskości wątroby. Decyduje o tym stan zdrowia, odporność pacjenta i genotyp wirusa (podtyp), który zakaził organizm. Nie da się obecnie przewidzieć u którego pacjenta rozwinie się marskość wątroby.

…..strona w rozbudowie

góra>>

 
zamów
pytanie